ŚWIĘTOKRZYSKIE MENU

geotravel
kurozlenki
mikopufy
boboraj
ciżemka
neandertalczyk
Informator turystyczny > Świętokrzyskie atrakcje

ŚWIĘTOKRZYSKIE ATRAKCJE TURYSTYCZNE


Województwo świętokrzyskie położone jest w środkowej części Polski.
Samo województwo zajmuje 3,7% powierzchni kraju (11672km2).
Zlokalizowane jest w centralnej części pasa Wyżyn Polskich, częściowo jego granice stanowią rzeki: Wisła na wschodzie, Pilica, Czarna Włoszczowska i Nida na zachodzie. Pod względem administracyjnym województwo podzielone jest na 14 powiatów ziemskich i jeden grodzki - miasto Kielce. Region świętokrzyski jest bogaty w walory kulturowe oraz przyrodnicze.
Tutaj znajdują się jedne z najstarszych i najniższych gór w Polsce - Góry Świętokrzyskie, zachowane zespoły miast, osad średniowiecznych: Sandomierz, Szydłów, Bodzentyn, Opatów, Chmielnik itd. Interesująco przedstawia się architektura sakralna z perłą regionu kościołem i klasztorem świętokrzyskim na Łysej Górze oraz innymi zespołami klasztorów: Wąchock, Jędrzejów ( cystersi), Sandomierz (dominikanie - kościół Św. Jakuba), Sulisławice
(bracia Zmartwychstańcy), Karczówka (pallotyni) i wiele innych. Wyjątkowymi zabytkami w skali kraju są obiekty poprzemysłowe pochodzące głównie ze Staropolskiego Okręgu Przemysłowego: Muzeum w Maleńcu, Stara Kuźnica, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wlk, ruiny Huty Józef w Samsonowie, Zakład Wielkopiecowy w Bobrzy, piec w Kuźniakach, Wielki Piec w Starachowicach, walocwnia w Nietulisku Dużym. Świętokrzyskie
to unikatowa przyroda chroniona w Świętokrzyskim Parku Narodowym, sześciu parkach krajobrazowych, 70 rezerwatach przyrody. Szczególną wartość przedstawiają rezerwaty przyrody nieożywionej, wśród których są takie perełki jak: Jaskinia Raj, rezerwat - były kamieniołom Kadzielnia w Kielcach, rezerwat Miedzianka, Krzemionki koło Ostrowca Św, Gagaty Sołtykowskie i wiele innych.
Na Ponidziu znajdują się uzdrowiska i sanatoria, które leczą wiele chorób: Busko Zdrój, Solec Zdrój. Zimą na turystów czekają trasy zjazdowe i stoki narciarskie dostępne już w dziewięciu miejscach.