logo

Tel. kom.: +48 692 139 416

Tel. kom.: +48 882 507 020

E-mail: jdopieralski@geotravel.com.pl

ŚWIĘTOKRZYSKIE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Województwo świętokrzyskie położone jest w środkowej części Polski.

Samo województwo zajmuje 3,7% powierzchni kraju (11672km2). Zlokalizowane jest w centralnej części pasa Wyżyn Polskich, częściowo jego granice stanowią rzeki: Wisła na wschodzie, Pilica, Czarna Włoszczowska i Nida na zachodzie.

Pod względem administracyjnym województwo podzielone jest na 14 powiatów ziemskich i jeden grodzki - miasto Kielce. Region świętokrzyski jest bogaty w walory kulturowe oraz przyrodnicze.

Tutaj znajdują się jedne z najstarszych i najniższych gór w Polsce - Góry Świętokrzyskie, zachowane zespoły miast, osad średniowiecznych: Sandomierz, Szydłów, Bodzentyn, Opatów, Chmielnik itd.

Interesująco przedstawia się architektura sakralna z perłą regionu kościołem i klasztorem świętokrzyskim na Łysej Górze oraz innymi zespołami klasztorów: Wąchock, Jędrzejów ( cystersi), Sandomierz (dominikanie - kościół Św. Jakuba), Sulisławice (bracia Zmartwychstańcy), Karczówka (pallotyni) i wiele innych.

Wyjątkowymi zabytkami w skali kraju są obiekty poprzemysłowe pochodzące głównie ze Staropolskiego Okręgu Przemysłowego: Muzeum w Maleńcu, Stara Kuźnica, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wlk, ruiny Huty Józef w Samsonowie, Zakład Wielkopiecowy w Bobrzy, piec w Kuźniakach, Wielki Piec w Starachowicach, walocwnia w Nietulisku Dużym.


Świętokrzyskie to unikatowa przyroda chroniona w Świętokrzyskim Parku Narodowym, sześciu parkach krajobrazowych, 70 rezerwatach przyrody. Szczególną wartość przedstawiają rezerwaty przyrody nieożywionej, wśród których są takie perełki jak: Jaskinia Raj, rezerwat - były kamieniołom Kadzielnia w Kielcach, rezerwat Miedzianka, Krzemionki koło Ostrowca Św, Gagaty Sołtykowskie i wiele innych.

Na Ponidziu znajdują się uzdrowiska i sanatoria, które leczą wiele chorób: Busko Zdrój, Solec Zdrój. Zimą na turystów czekają trasy zjazdowe i stoki narciarskie dostępne już w dziewięciu miejscach.

geotravel