logo

Tel. kom.: +48 692 139 416

Tel. kom.: +48 882 507 020

E-mail: jdopieralski@geotravel.com.pl

NA MOIM BLOGU

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE I SANDOMIERZ - DLA CIEKAWSKICH

 Dlaczego warto przyjechać na wycieczkę w  Góry Świętokrzyskie?
Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Polsce i Europie. Są niewysokie. Najwyższymi szczytami są Łysica (612m) , Agata (614 m) i Łysa Góra (595 m). Kulminacje te położone są w Paśmie Łysogórskim, które roztacza się na długości 25 km. Centralna część Gór Świętokrzyskich objęta jest najwyższą formą ochrony. 1.04.1950 założono tutaj Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń z podwójnym krzyżem w porożu. Zajmuje powierzchnię 7626, 45 ha. 
Głównym obiektem ochrony są zbiorowiska jodłowego bor mieszanego, zwane Puszczą Jodłową oraz buczyny karpackiej. Warto zwrócić na unikatowe osobliwości  przyrody jakimi są rumowiska (gruzowiska) skalne zwane gołoborzami na Łysej Górze, Łysicy i Szczytniaku. Zbudowane są z najstarszych skał osadowych - piaskowców kwarcytowych, ich wiek szacowany jest na 540 mln lat. 
Na terenie parku i okolic znajduje się wiele cennych zabytków polskiego dziedzictwa kulturowego. Najstarszy klasztor w Polsce na Łysej Górze, zwany od przechowywanych tu relikwii - Świętym Krzyżem czy zespół klasztorny bernardynek w Świętej Katarzynie. 
Przez park wiodą łatwe piesze szlaki turystyczne. Jednym z nich jest czerwony szlak turystyczny im. Edmunda Massalskiego. Pod względem krajobrazowym jest to jeden z piękniejszych szlaków w naszym kraju. Możemy nim przejść przez Łysogóry rozpoczynając naszą wędrówkę w Świętej Katarzynie a kończąc w Nowej Słupi. Idąc tym szlakiem  zobaczymy źródełko Św. Franciszka z wodą, która w upały koi pragnienie. Wejdziemy na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę, skąd roztacza się piękna panorama na północną część Gór Świętokrzyskich. Następnie zobaczymy kapliczkę Św. Mikołaja, zagrodę Kaka w Kakoninie i Osadę Średniowieczną - zrekonstruowaną osadę z czasów XIV w. Z platformy widokowej na Łysej Górze roztacza się widok na największe śródleśne gołoborze w Polsce oraz najstarszy rezerwat Chełmowa Góra.  We wschodniej części Łysej Góry ponad 1000 lat wzniesiono najstarszy polski klasztor Świętego Krzyża. Świętokrzyski Zespół Klasztorny na Łysej Górze to największa atrakcja turystyczna Gór Świętokrzyskich. Warto zobaczyć klasycystyczny kościół Św. Trójcy, Kaplicę Oleśnickich z relikwiami Krzyża Świętego, krypty w których spoczywa Jeremi Wiśniowiecki, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów znane znane z duplikatu Kazań Świętokrzyskich. W zachodnim skrzydle klasztornym jest ekspozycja przyrodnicza dotycząca Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Po zwiedzeniu Drogą Królewską poprzez lasy Puszczy Jodłowej schodzimy do Nowej Słupi. Miasta, które znane jest z organizacji festiwalu archeologicznego - DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE oraz z Centrum Kulturowo - Archeologicznego. 
Góry Świętokrzyskie są przyjazne, osobliwe pod względem  przyrodniczym. 
Daj się zaczarować i zorganizuj wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Na pewno będzie Cię oprowadzał najlepszy przewodnik świętokrzyski. 
A jakie mamy dla was propozycje wycieczek po Górach Świętokrzyskich?
NASZA OFERTA 

geotravel